Nadmuch zimnego powietrza

 

Jeśli wentylator Twojej pompy ciepła pracuje, ale czujesz, że z otworów wentylacyjnych wydobywa się zimne powietrze, może występować problem z termostatem lub wentylatorem. Pompa ciepła może przejść w tryb odszraniania, aby zapobiec oblodzeniu. Kiedy tak się dzieje, może tymczasowo wydobywać się zimne powietrze. Jeśli jednak pompa ciepła wytwarza znacznie chłodniejsze powietrze niż zwykle, spróbuj znaleźć źródło problemu, ustawiając termostat na awaryjne ciepło i sprawdzając, czy ciepłe powietrze wypływa z otworów wentylacyjnych.. Jeśli nie czujesz ciepłego powietrza, przyczyną może być uszkodzony termostat lub centrala wentylacyjna . Podczas inspekcji jednostki zewnętrznej sprawdź, czy na wężownicy zewnętrznej jednostki nie tworzą się szron lub lód. „Może to wskazywać na wadliwy zegar lub moduł sterujący odszraniacza lub w urządzeniu może być mało czynnika chłodniczego”,. Sprawdź również, czy dopływ powietrza do urządzenia nie jest utrudniony przez zanieczyszczenia, takie jak trawa, chwasty, patyki lub liście.
Inne problemy, które mogą powodować, że pompa ciepła wydmuchuje zimne powietrze, to wadliwe zawory sprężarki lub problemy z przepływem czynnika chłodniczego.

Powód nadmuchu ziemnego powietrza przez pompę ciepła.

Wydawanie dziwnych dźwięków

 

Jeśli słyszysz grzechotanie dobiegające z pompy ciepła, może to być po prostu luźno zamocowane urządzenie.  Upewnij się, że panele pokrywy są mocno przykręcone. Jeśli nie, dokręć je. Inne odgłosy mogą pochodzić z grzechotających przewodów lub luźnych części w centrali wentylacyjnej. Jeśli usłyszysz zgrzytanie lub pisk, natychmiast wyłącz pompę ciepła i zadzwoń do nas, aby umówić się na wizytę serwisową naszych techników HVAC. Dźwięki te mogą wskazywać na poważniejszy problem, taki jak zużyte łożyska silnika. Jeśli nie masz pewności, co słyszysz, nie wahaj się z nami skontaktować. Im szybciej będziemy w stanie zdiagnozować i usunąć przyczynę dziwnych dźwięków pompy ciepła i innych problemów, tym lepiej.

Wydawanie dziwnych dźwięków przez pompę ciepła.
Przyczyna nieprawidłowego działania pompy ciepła

Nieprawidłowe działanie

 

Jeżeli pompa ciepła będzie się zbyt często włączać i wyłączać, może to oznaczać przegrzanie z powodu zatkanego filtra powietrza lub wadliwie działającej dmuchawy. Często czyszczenie lub wymiana filtra powietrza może rozwiązać ten problem. Kolejną prawdopodobną przyczyną nieprawidłowej pracy układu jest termostat. Może on być po prostu nieregulowany lub wymagać na przykład nowych baterii. Inne problemy z termostatem nie są tak łatwe do usunięcia i najlepiej pozostawić je profesjonalnym technikom HVAC.

Co oznacza spadek wydajności, słaba wydajność grzania pompy ciepła

Słaba wydajność grzania

 

Jeśli pompa ciepła pracuje, ale nie ogrzewa wystarczająco domu, przyczyną może być brudny filtr powietrza lub inne części. Zabrudzone filtry, wymienniki ciepła i wentylatory zmniejszają przepływ powietrza, a tym samym zmniejsza się wydajność układu co może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Sprawdzaj filtr powietrza raz w miesiącu, szczególnie zimą i latem, kiedy zużycie jest zwykle wyższe. Zapoznaj się z instrukcją użytkowania i konserwacji pompy ciepła, aby uzyskać instrukcje dla konkretnego modelu dotyczące wymiany lub czyszczenia filtrów powietrza.
Regularnie czyść również inne części pompy ciepła, aby zapewnić jej efektywne działanie: Czyść wymienniki, ilekroć wydają się brudne; od czasu do czasu wyłącz wentylator i wyczyść go.
Inne potencjalne przyczyny niewystarczającej produkcji ciepła przez pompę ciepła to: zatkane kanały powietrzne, wadliwe zawory lub słaby przepływ czynnika chłodniczego.

Nie grzeje

 

Jeśli twoja pompa ciepła nagle przestanie wytwarzać ciepło, przede wszystkim nie panikuj. Problemem może być coś równie łatwego do rozwiązania, jak regulacja termostatu. Sprawdź termostat, aby upewnić się, czy pompa ciepła jest włączona i ustawiona na ogrzewanie. Nigdy nie wiadomo - być może ktoś w twoim domu wyłączył urządzenie, ale zapomniał go włączyć ponownie.
Jeśli termostat został niedawno wymieniony, nowy termostat może być niewłaściwego typu lub może być nieprawidłowo podłączony uniemożliwiając prawidłowe działanie pompy ciepła.
Jeśli to nie termostat uniemożliwia pracę pompy ciepła, problemem może być brak zasilania spowodowany wyzwoleniem wyłącznika. Sprawdź skrzynkę domową wyłącznika, zresetuj wyłącznik.
Jeśli po wykluczeniu wszystkich powyższych kwestii, pompa ciepła nadal nie działa, skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę serwisową naszych doświadczonych techników HVAC.

Przyczyna nie grzania pompy ciepła. Pompa ciepła nie działa

Oto pięć najczęściej występujących problemów z pompą ciepła i sposób ich rozwiązywania: 

 

W przypadku wszystkich systemów grzewczych, tak również i pomp ciepła właściwa pielęgnacja i konserwacja są kluczowe dla zapewnienia wydajnej pracy urządzenia. Różnica w zużyciu energii przez dobrze utrzymaną, i konserwowaną pompę ciepła a zaniedbaną może sięgnąć od 10 do 25%.

Właściwa pielęgnacja i konserwacja może również zapobiec większości poważnych problemów z pompą ciepła. Zawsze jednak istnieje możliwość, że coś może pójść nie tak, szczególnie w przypadku pracy w ekstremalnie niskich temperaturach, w których może dojść do rozpadu oleju do smarowania sprężarki.

 

Utrzymanie wysokiej sprawności i najczęstsze usterki występujące w pompach ciepła typu split powietrze/woda

Poradnik - pompy ciepła

Fanpage dla osób chcących zamontować klimatyzację bądź pompę ciepła

EnergySol

Klimatyzacja, pompy ciepła, Tychy, Katowice, Gliwice
Klimatyzacja Tychy, Katowice, Gliwice

535 150 607

Telefon do eksperta:

O nas

Misją EnergySol jest dbanie

o komfort i zadowolenie Twoje oraz Twoich najbliższych. Odpowiednia temperatura jest gwarancją lepszej jakości życia oraz samopoczucia. W upalne dni , w nagrzanym i dusznym pomieszczeniu istnieje podwyższone ryzyko udaru bądź przegrzania organizmu.

Kontakt 

EnergySol

ul. Przepiórek 53 

43-100 Tychy

NIP: 6462981952

REGON : 385597420

Strona główna | O nas | Blog | Poradnik | Kontakt | Polityka prywatności 

EnergySol  s.c.

535 150 607

690 137 914

kontakt@energysol.pl