Jak działa klimatyzacja?

Wbrew pozorom klimatyzator nie jest nowym wynalazkiem, a sama historia klimatyzacji liczy już sobie przeszło 100 lat. Za 'ojca' klimatyzacji, a tym samym konstruktora pierwszego klimatyzatora uznaje się Willisa Carrier'a który w 1902 r. zbudował pierwszy klimatyzator mający za zadanie utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności w budynku drukarni, tak aby zapobiegać kurczeniu się przechowywanego tam papieru.

 

Zasada działania klimatyzacji jest bardzo prosta, oparta jest o lewobieżny obieg Linde'go, który możemy również spotkać w innych powszechnie używanych urządzeniach, takich jak lodówki czy pompy ciepła. Najprostszy obieg chłodniczy składa sie z czterech głównych elementów takich jak: sprężarka, parownik, skraplacz i zawór rozprężny, oraz pomocniczych: dwóch wentylatorów i zaworu czterodrogowego.

Klimatyzacja typu Split zbudowana jest z jednostki zewnętrznej(skraplacza) i wewnętrznej(parowacza) połączonych ze sobą miedzianymi rurkami chłodniczymi stanowi szczelny obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy.

Ciekły czynnik chłodniczy kierowany do jednostki wewnętrznej(parowacza) odbierając ciepło z powietrza w pomieszczeniu odparowuje, tym samym zmieniając swój stan na gazowy. Pozwala to na schłodzenie powietrza zasysanego przez jednostkę wewnętrzną, i wydmuchiwanego do pomieszczenia poprzez wentylator. Następnie czynnik zasysany przez sprężarkę ulega kompresji, czyli rośnie jego ciśnienie i temperatura co pozwala na oddanie ciepła do otoczenia w skraplaczu. Ochłodzony czynnik trafia kolejno na zawór rozprężny gdzie ulega dekompresji, po czym ponownie kierowany jest do parownika i tym samym obieg się zamyka. W klimatyzatorach typy Split elementy generujące najwięcej hałasu (sprężarka, zawór rozprężny) umieszczone są w jednostce wewnętrznej tak aby zapewnić jak najmniej uciążliwe działanie całego urządzenia. Dzięki wyposażeniu urządzenia w zawór czterodrogowy istnieje możliwość działania klimatyzatora w funkcji ogrzewania, poprzez zmianę kierunku przepływu czynnika, tym samym parownik staje się skraplaczem, a skraplacz parownikiem, przez co klimatyzator działa jak powietrzna pompa ciepła.

Opis działania klimatyzacji
09 marca 2020
Fanpage dla osób chcących zamontować klimatyzację bądź pompę ciepła

EnergySol

Klimatyzacja, pompy ciepła, Tychy, Katowice, Gliwice
Klimatyzacja Tychy, Katowice, Gliwice

535 150 607

Telefon do eksperta:

O nas

Misją EnergySol jest dbanie

o komfort i zadowolenie Twoje oraz Twoich najbliższych. Odpowiednia temperatura jest gwarancją lepszej jakości życia oraz samopoczucia. W upalne dni , w nagrzanym i dusznym pomieszczeniu istnieje podwyższone ryzyko udaru bądź przegrzania organizmu.

Kontakt 

EnergySol

ul. Przepiórek 53 

43-100 Tychy

NIP: 6462981952

REGON : 385597420

Strona główna | O nas | Blog | Poradnik | Kontakt | Polityka prywatności 

EnergySol  s.c.

535 150 607

690 137 914

kontakt@energysol.pl