Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?

Istnieje powszechne przekonanie że klimatyzacja jest kosztowna w utrzymaniu, poniższy artykuł obala ten mit.

Na koszty eksploatacji klimatyzacji składa się kilka podstawowych czynników takich jak: zużycie energii elektrycznej, koszt wymiany filtrów, oraz koszty regularnych serwisów i przeglądów. Aby dokonać dokładnych kalkulacji należy zacząć od obliczenia poboru prądu, bowiem opłata za energię elektryczną będzie różnić się ze względu na indywidualne preferencje, potrzeby oraz rodzaj urządzenia.

 

Aby zoptymalizować koszty użytkowania klimatyzacji domowej, należy zwrócić uwagę na pobór energii elektrycznej oraz klasę efektywności energetycznej interesującego nas urządzenia. Takie informacje można znaleźć m.in. na etykiecie energetycznej dołączanej do każdego elektrycznego urządzenia domowego zgodnie z dyrektywą unijną 2010/30/UE oraz w katalogach producenta.

Dla domowych urządzeń ściennych o mocy chłodniczej 2.5 - 3.5 kW, zużycie energii będzie kształtować się na poziomie 0.6 - 1.1 kW w zależności od mocy i klasy energetycznej urządzenia. Jednostki o najwyższej klasie energetycznej A+++ i sezonowym współczynniku efektywności energetycznej równym 8.5 zużywają 30% mniej energii od urządzeń o klasie A++.

Na poniższym przykładzie policzymy szacunkowy koszt użytkowania przeciętnego klimatyzatora o mocy chłodniczej 2.5 kW.

Do obliczeń założymy zużycie energii na poziomie - 800 W, urządzenie będzie użytkowanie przez 5 h dziennie w okresie od czerwca do września, oraz koszt kWh za energie elektryczną - 0,55 zł.

 

0.8 kW 600 h ∙0,55 z ł=264 z ł

 

Za 1 miesiąc zapłacisz więc ok. 66

 

W zależności od intensywności korzystania z urządzenia, lokalizacji geograficznej, a także warunków atmosferycznych koszt ten może się różnić.

 

 

jak poprawnie korzystać i używać klimatyzacji
01 czerwca 2020
Fanpage dla osób chcących zamontować klimatyzację bądź pompę ciepła

EnergySol

Klimatyzacja, pompy ciepła, Tychy, Katowice, Gliwice
Klimatyzacja Tychy, Katowice, Gliwice

535 150 607

Telefon do eksperta:

O nas

Misją EnergySol jest dbanie

o komfort i zadowolenie Twoje oraz Twoich najbliższych. Odpowiednia temperatura jest gwarancją lepszej jakości życia oraz samopoczucia. W upalne dni , w nagrzanym i dusznym pomieszczeniu istnieje podwyższone ryzyko udaru bądź przegrzania organizmu.

Kontakt 

EnergySol

ul. Przepiórek 53 

43-100 Tychy

NIP: 6462981952

REGON : 385597420

Strona główna | O nas | Blog | Poradnik | Kontakt | Polityka prywatności 

EnergySol  s.c.

535 150 607

690 137 914

kontakt@energysol.pl